Leczenie anoreksji - wywiad z lek. med. Bogusławem Brzuchalskim

 

- Kto najczęściej choruje na anoreksję?
- Anoreksja psychiczna występuje najczęściej u adolescentów, czyli osób młodocianych. Nasilenie zachorowań przypada na okres od 15. do 19. roku życia. Chorują głównie dziewczęta, chłopcy stanowią 5-10 procent chorych. Przyczyn największego rozpowszechnie­nia zaburzeń odżywiania w adolescencji upatruje się w tym, iż jest to faza kryzysu rozwojowego, związana z burzliwymi przemianami w sferze biologicznej, psychologicznej i społecznej.

- Jak się leczy anoreksję?
- Leczenie jadłowstrętu jest uwarunkowane wieloma czynnikami etiopatogenetycznymi. Postępowanie terapeutyczne powinno być więc wielokierunkowe z zachowaniem hierarchii ważności celów. W przypadkach znacznego niedoboru masy ciała zaleca się leczenie szpitalne, z mniejszym niedoborem masy ciała może się odbywać w warunkach ambulatoryjnych. Podstawo­wym celem na początku jest uzupełnienie niedoborów w organizmie i uzyskanie stopniowego przyrostu masy ciała oraz lecze­nie powikłań somatycznych. Leczenie farmakologiczne stosuje się w przypadku współwystępujących objawów depresyjnych, lękowych, obsesyjno--kompulsyjnych czy psychotycznych. Ważne są także oddziaływania psychoterapeutyczne. Osoby z najbliższego otoczenia pacjenta mają także ogromny wpływ na proces leczenia i zapobiegania nawrotom choroby. W procesie psychoedukacji, biblioterapii, ucze­stniczenia w sesjach terapii, rodzina uzyskuje wiedzę, która pozwala zrozumieć chorobę, zbliżyć się do osoby z anoreksją, poprawić komunikację, a także dostarczyć jej wsparcia.
 

przecztaj cały artykuł

Stoją od lewej: pielęgniarka oddziałowa Małgorzata Pawlicka, lekarz Dorota Klepacka-Mrówka, psycholog Marzena Mazurek, lekarz Małgorzata Wyrębska-Rozpara. Siedzą: lekarz Bogusław Brzuchalski, psycholog Aleksandra Kraszewska i dr Małgorzata Śmiarowska


powrót do strony głównejKONSULTACJE PSYCHIATRYCZNE

lek. med. Bogusław Brzuchalski
specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży
specjalista terapii uzależnień
- zaburzenia nastroju, lęki, psychozy
- ADHD, zaburzenia zachowania
- autyzm, zespół Aspergera
- diagnoza neuropsychiatryczna
- diagnoza i terapia FASD

REJESTRACJA tel. + 48 530 645 447
lek. med. Krzysztof KLEPACKI
- depresje, psychozy
- zaburzenia nerwicowe
- zaburzenia osobowości
- otępienia, psychogeriatria
- uzależnienia
- możliwe wizyty domowe


REJESTRACJA tel. +48 514 303 732
A.Strzelec
Agnieszka STRZELEC
Psychoterapeutka, trenerka psychoedukacji, socjoterapeutka, pedagog, socjolog, członkini PTPPD w Krakowie i Klubu Trenerów Biznesu DTI Polska w Warszawie. Współpracuje z Caritas Polska, Caritas Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej, Telefonem Zaufania, przedszkolem Arka Noego i Domem Samotnej Matki w Płoni. Absolwentka Wyższej Szkoły Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie oraz Uniwersytetu Szczecińskiego. Podyplomowo ukończyła 2 letnie Studium Socjoterapii i Treningu Interpersonalnego w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, posiadającym akredytację Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Obecnie w trakcie certyfikacji psychoterapeutycznej.
Zarezerwuj wizytę
Każda wizyta wymaga potwierdzenia telefonicznego przez terapeutę
© 2016 Centrum Terapii Podzamcze. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: www.kreos-ama.pl, www.boria.pl